W Co Się Bawić
Newsletter

Ciekawy artykuł na blogu Harvard Health.

2 września 2012 napisany przez Ania

Jeśli macie wątpliwości, czy postępujecie właściwie, pozwalając Waszym dzieciom korzystać z tabletów, polecamy lekturę artykułu (niestety, w języku angielskim), opublikowanego na stronie Harvard Health Publications.

Ann Densmore, ekspert w dziedzinie rozwoju mowy i języka, zauważa, że korzystanie z komputerów czy tabletów staje się codziennością. Technologia wkrada się również do szkół, gdzie coraz częściej tradycyjne książki zastępowane są wersjami elektronicznymi. Może więc nie ma sensu bronić się przed tym, co nieuchronne, ale warto nauczyć się, jak najlepiej korzystać ze zdobyczy techniki?

Starannie wybrane aplikacje mogą przynieść najmłodszym wiele korzyści. Coraz częściej stosuje się je jako narzędzie ułatwiające zdobywanie wiedzy i kształtowanie podstawowych umiejętności szkolnych: czytania, pisania, liczenia. Pamiętajmy, aplikacje, które dajemy maluchom do zabawy, nie powinny stanowić bariery w kontakcie rodzic-dziecko. Najlepsze efekty edukacyjne osiągniemy, jeśli będziemy korzystać z gier wspólnie z maluchem. Potraktujmy aplikacje jako materiał wyjściowy do opowiadania dzieciom o świecie i jego prawidłowościach.

Poniżej przygotowaliśmy dla Was kilka, najważniejszych naszym zdaniem, wniosków z artykułu:

  • Starannie wybieraj aplikacje. Decyduj się na produkty, które umożliwiają interakcję dziecko-rodzic.
  • Korzystaj z aplikacji razem z dzieckiem: wyjaśniaj mu, na czym polega zabawa, opowiadaj i pomagaj! (byle nie za dużo!).
  • Jeśli w danym momencie jesteś bardzo zajęty, pozwól dziecku na zabawę tabletem, ale traktuj to raczej jako wyjątek, niż regułę. Tablet ma wspierać rozwój, a nie zastępować opiekuna.
  • Monitoruj czas! Jeśli dziecko spędzi dużo czasu grając na tablecie, zadbaj o inną formę zabawy w kolejnych dniach.

 

Zainteresowanych zapraszamy na stronę Harvard Health Publications.

 
O autorze: Ania

Witajcie! Jestem psychologiem i psychoterapeutą. Od pewnego czasu stoję na straży rodzicielskiego spokoju: testuję i surowo oceniam gry i aplikacje, którymi bawią się Wasze dzieci. W wolnym czasie ogarnia mnie słabość do owczarków, Dextera Morgana i deski snowboardowej. Pozdrawiam!

Inne wpisy tego autora →

Newsy
W CO SIĘ BAWIĆ
Subiektywne spojrzenie na mobilne aplikacje dla dzieci. Testujemy za Was. Polecamy najlepsze.
Reklama
Partnerzy
Ortodoncja
Profesjonalna klinika stomatologiczna DENTestetica KRAKÓW posiada w swojej ofercie wiele usług leczenia i korekcji zębów, m.in. ortodoncję dla dzieci i dorosłych.

Dentysta Wieliczka
Gabinet stomatologiczny zlokalizowany w centrum Wieliczki. Szeroki zakres usług stomatologicznych.

Psychoterapeuta Kraków
Podejrzewasz, że Twoje dziecko nie radzi sobie z pewnymi aspektami życia (nieśmiałością, niskim poczuciem własnej wartości, słabymi osiągami w szkole)?. Psychoterapia może rozwiązać część tych problemów!

Psycholog Tarnów
przyjazny dzieciom psycholog i psychoterapeuta pomoże w każdych problemach wychowawczych.

Sklep Prostozkranu

Profesjonalne filtry do oczyszczania i mineralizowania wody. Do domu i biura. Systemy uzdatniania wody, odwrócona osmoza, dzbanki filtrujące.

Woda z dystrybutora

Zapewnij świeżą i smaczną wodę swoim pracownikom lub domownikom. Zaoszczędź na wodzie butelkowanej i postaw na bezbutlowy dystrybutor wody.

Sklep Weber Online - Grillsklep

Oficjalny dystrybutor sprzętow do grillowania marki Weber. Grille gazowe, elektryczne i węglowe, akcesoria do grillowania. Ponadto bogata baza przepisów na grilla.