W Co Się Bawić
Newsletter

iPhone5 – nowy rozmiar ekranu

3 października 2012 napisany przez Maciek

12 września Apple zaprezentowało iPhone5.
Jedną z dużych zmian w stosunku do poprzednich modeli są inne niż dotychczas wymiary i proporcje ekranu. Zamiast rozdzielczości 960×640 pikseli (stosowanej np. w modelu iPhone4s) otrzymaliśmy ekran o wymiarach 1136×640 pikseli i nowych proporcjach obrazu (16:9 – dotychczas 3:2).

Co to oznacza dla nas – użytkowników?

Nowe wymiary ekranu iPhone5

Na szczęście na razie nie mamy się czym martwić:


1. Starsze aplikacje na nowym telefonie

Dotychczasowe produkcje z powodzeniem zadziałają na nowym ekranie, nie wykorzystując całej jego powierzchni – gry i aplikacje będą wyglądały tak jak do tej pory, pozostawiając po bokach dwa wąskie, czarne paski.


2. Nowe aplikacje na starszych telefonach

W przypadku nowych tytułów sytuacja będzie nieco bardziej skomplikowana – z jednej strony deweloperzy zechcą wykorzystać dodatkową, dostępną powierzchnię i tworzyć aplikacje działające w nowej rozdzielczości, z drugiej będą pamiętali, że zdecydowana większość działających na rynku urządzeń wykorzystuje mniejszy ekran. Ponieważ twórcy programów chcą, by ich aplikacje były kupowane przez jak największą liczbę osób, z pewnością nie porzucą właścicieli starszych telefonów, tym bardziej, że jeszcze przez co najmniej rok działających iPhone 4/4s będzie znacznie więcej niż nowych modeli.

Dodatkowym czynnikiem przemawiającym na korzyść iPhone 4/4s jest to, że jego ekran ma proporcje dosyć bliskie ekranowi iPada i dostosowanie wyglądu (przynajmniej części aplikacji) nie będzie wymagało dużo pracy.

 

Podsumowując – możemy spać spokojnie!
O autorze: Maciek

Prawie skończony inżynier i skończony artysta. Projektant, grafik i entuzjasta nowych technologii. Uwielbia ponurą muzykę i ładne obrazki. Od 10 lat zajmuje sie szeroko pojętym projektowaniem graficznym, tworzeniem stron i aplikacji internetowych. Pracował dla innych (m.in. jako art director w Pride And Glory Interactive), prowadził małe studio graficzne a teraz w ramach Appstelier realizuje swoje pomysły internetowe.

Inne wpisy tego autora →

Newsy
W CO SIĘ BAWIĆ
Subiektywne spojrzenie na mobilne aplikacje dla dzieci. Testujemy za Was. Polecamy najlepsze.
Reklama
Partnerzy
Ortodoncja
Profesjonalna klinika stomatologiczna DENTestetica KRAKÓW posiada w swojej ofercie wiele usług leczenia i korekcji zębów, m.in. ortodoncję dla dzieci i dorosłych.

Dentysta Wieliczka
Gabinet stomatologiczny zlokalizowany w centrum Wieliczki. Szeroki zakres usług stomatologicznych.

Psychoterapeuta Kraków
Podejrzewasz, że Twoje dziecko nie radzi sobie z pewnymi aspektami życia (nieśmiałością, niskim poczuciem własnej wartości, słabymi osiągami w szkole)?. Psychoterapia może rozwiązać część tych problemów!

Psycholog Tarnów
przyjazny dzieciom psycholog i psychoterapeuta pomoże w każdych problemach wychowawczych.

Sklep Prostozkranu

Profesjonalne filtry do oczyszczania i mineralizowania wody. Do domu i biura. Systemy uzdatniania wody, odwrócona osmoza, dzbanki filtrujące.

Woda z dystrybutora

Zapewnij świeżą i smaczną wodę swoim pracownikom lub domownikom. Zaoszczędź na wodzie butelkowanej i postaw na bezbutlowy dystrybutor wody.

Sklep Weber Online - Grillsklep

Oficjalny dystrybutor sprzętow do grillowania marki Weber. Grille gazowe, elektryczne i węglowe, akcesoria do grillowania. Ponadto bogata baza przepisów na grilla.