W Co Się Bawić
Newsletter

Little Dead Riding Hood. Czerwony Kapturek zabija swoją babcię.

25 kwietnia 2013 napisany przez Ania

Czerwony Kapturek zabija swoją babcię czyli o tym, dlaczego warto dobrze przyglądać się dziecięcym aplikacjom.

 

 

Odwiedziłam wczoraj jedną z najpopularniejszych amerykańskich stron o zabawkach dla najmłodszych. Twórcy serwisu od czasu do czasu przygotowują dla swoich czytelników listy darmowych lub przecenionych gier na iOSa. Tak było i tym razem. Z radością zabrałam się za testowanie polecanych aplikacji. Uwielbiam takie okazje! Nie dość, że zaspokajają dziecięcą potrzebę codziennej porcji nowości, to jeszcze nie uszczuplają rodzicielskiego portfela. Co prawda, trzeba się trochę namęczyć i spośród sterty brzydactw z reklamami i możliwością połączenia z siecią, wyłowić tylko te produkty, które są bezpieczne, a zabawa nimi ma jakikolwiek sens, ale warto!

No więc, łowiłam, łowiłam i nie uwierzycie, co złapało się na moją wędkę! Wyglądało jak kolejna iPadowa wersja Czerwonego Kapturka. Przyznaję, że ikonka apki wydała mi się nieco dziwaczna, ale co tam – przecież każdy ilustrator ma swoją wizję opowieści. O tym, że bajka nie jest tym, za co ją uważam przekonałam się już na poziomie głównego menu: czarno-białego, z przeszywającą muzyką i, co najistotniejsze, krwisto czerwonym krzyżykiem zmieniającym tytułowe słowo Red na Dead :D

 

 

Narrator szybko wyjaśnił mi, że naiwnym jest przypuszczenie, jakoby Czerwony Kapturek nadal stąpał po powierzchni ziemi. Żył dawno, więc umarł – to jasne (co prawda, nie do końca rozumiem, jak to się stało, że jego babcia starowinka wciąż żyje i trzyma się świetnie, ale nie w tym rzecz).

Tak więc Czerwony Kapturek siedzi już w trumnie obok swoich rodziców. Ma tylko jedną gałkę oczną i oczodół, z którego wyłażą z oślizłe robale, ale wygląda na zadowolonego. Tym bardziej, że kochani mamusia i tatuś wysyłają go na ziemię by, jak każe tradycja, zaniósł babci podarunek.

 

 

Ale uwaga, przebiegli dorośli nie działają bezinteresownie. Babcia dysponuje gotówką, która jest im w zaświatach bardzo potrzebna, dlatego z nie lada zaangażowaniem obmyślają sposób unicestwienia sympatycznej starszej pani. W rezultacie, w koszyku Kapturka ląduje porcja zatrutego jedzenia. No cóż. Relacje w rodzinie nie zawsze są takie, jak byśmy chcieli.

Więcej szczegółów nie będę Wam już opowiadać. Grunt, że Kapturek do domku babci dojdzie i, co prawda nieświadomie, ale babcię uśmierci.

 

 

W kontekście powyższego może nieco głupio zabrzmi, że apka mi się podoba ;) Nic na to nie poradzę, ma świetne ilustracje i nietuzinkową fabułę. Czytając bawiłam się przednio. Pytanie tylko, czy równie dobrze bawiliby się moi trzy i pięcioletni testerzy? Prezentowanie im bajki, w której rodzice planują, jak zabić babcię, raczej nie wpłynęłoby korzystnie na ich komfort psychiczny. Bez dwóch zdań to historia dla dorosłych albo przynajmniej starszych dzieci.
Jeśli chcecie wprowadzić najmłodszych w zagadnienia tanatologii, sięgnijcie raczej po opowieści w stylu Amelia i Postrach Nocy. To przyjemna, interaktywna opowieść od polskiego studia OhNoo. Tam też jeden z bohaterów ląduje w trumnie, ale całość ma bardzo pozytywny wydźwięk.

 

 

Słowem podsumowania: państwu z amerykańskiego portalu o aplikacjach dla dzieci doradzam staranne przeglądanie polecanych produktów. I Wam, Drodzy Rodzice, również. A Martwego Kapturka sobie zainstalujcie. Rozerwiecie się i pokażecie maluchom, gdy odrobinę podrosną :)

 

Little Dead Riding Hood
Little Dead Riding Hood
Twórca: Itbook Editorial slne
Cena: 4.99 €
4O autorze: Ania

Witajcie! Jestem psychologiem i psychoterapeutą. Od pewnego czasu stoję na straży rodzicielskiego spokoju: testuję i surowo oceniam gry i aplikacje, którymi bawią się Wasze dzieci. W wolnym czasie ogarnia mnie słabość do owczarków, Dextera Morgana i deski snowboardowej. Pozdrawiam!

Inne wpisy tego autora →

Newsy
W CO SIĘ BAWIĆ
Subiektywne spojrzenie na mobilne aplikacje dla dzieci. Testujemy za Was. Polecamy najlepsze.
Reklama
Partnerzy
Ortodoncja
Profesjonalna klinika stomatologiczna DENTestetica KRAKÓW posiada w swojej ofercie wiele usług leczenia i korekcji zębów, m.in. ortodoncję dla dzieci i dorosłych.

Dentysta Wieliczka
Gabinet stomatologiczny zlokalizowany w centrum Wieliczki. Szeroki zakres usług stomatologicznych.

Psychoterapeuta Kraków
Podejrzewasz, że Twoje dziecko nie radzi sobie z pewnymi aspektami życia (nieśmiałością, niskim poczuciem własnej wartości, słabymi osiągami w szkole)?. Psychoterapia może rozwiązać część tych problemów!

Psycholog Tarnów
przyjazny dzieciom psycholog i psychoterapeuta pomoże w każdych problemach wychowawczych.

Sklep Prostozkranu

Profesjonalne filtry do oczyszczania i mineralizowania wody. Do domu i biura. Systemy uzdatniania wody, odwrócona osmoza, dzbanki filtrujące.

Woda z dystrybutora

Zapewnij świeżą i smaczną wodę swoim pracownikom lub domownikom. Zaoszczędź na wodzie butelkowanej i postaw na bezbutlowy dystrybutor wody.

Sklep Weber Online - Grillsklep

Oficjalny dystrybutor sprzętow do grillowania marki Weber. Grille gazowe, elektryczne i węglowe, akcesoria do grillowania. Ponadto bogata baza przepisów na grilla.