W Co Się Bawić
Newsletter

Malujemy palcami!

30 stycznia 2013 napisany przez Ania

Malowanie palcami to obowiązek każdego malucha!

 

 

Blisko 90 lat temu amerykańska pedagog Ruth Faison Shaw (1888–1969) wykazała pozytywny wpływ malowania palcami na rozwój i samopoczucie dzieci. Autorka zaobserwowała, iż metoda ta pomaga w pokonywaniu lęku, uwalnia od zahamowań i wzmacniania wiarę we własne siły.

Bodźcem do podjęcia badań nad tematem malowania palcami była sytuacja, z którą Ruth Shaw zetknęła się podczas pracy w szkole. Jeden z uczniów pani pedagog skaleczył się w palec. Wysłany do łazienki, by przemyć rękę jodyną, długo nie wracał do klasy. Chłopiec, zamiast spieszyć się z powrotem na zajęcia, pozostał w łazience i z nie lada przyjemnością rozmazywał jodynę na ścianie. Jak się później okazało, pozostałe dzieci były chętne, by przyłączyć się do zabawy. Wydarzenie zainspirowało Ruth do zgłębienia tematu, przeprowadzenia badań i wreszcie wynalezienia farb, w których najmłodsi mogli bezpiecznie brudzić nawet całe ręce.

Z całego serca polecamy Wam malowanie z dziećmi za pomocą dłoni. Na rynku znajdziecie bezpieczne farby, które zmywają się z powierzchni po przetarciu wilgotną szmatką (Crayola, Morocolor, Djeco). Plamy z ubrań schodzą po jednym praniu w 30 stopniach, a zabrudzone twarze i ręce wystarczy umyć w ciepłej wodzie z mydłem. To ważne informacje, bo aby zabawa była w pełni wartościowa, dziecko musi mieć poczucie swobody i bezpieczeństwa.

 

Podczas wspólnego malowania trzymajcie się kilku poniższych zasad:

  • Korzystajcie wyłącznie z farb przeznaczonych do malowania palcami. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że Wasze dzieci są bezpieczne, a powstałe w zabawie plamy, uda się szybko i sprawnie usunąć.
  • Przygotujcie maluchom ubrania, które bez obaw będą mogły pobrudzić. Co prawda, farby powinny sprać się z każdego materiału, ale o wiele przyjemniej jest patrzeć, jak nasze dziecko zmienia kolor starego dresu, a nie modnego sweterka, który kupiliśmy kilka dni temu ;)
  • Zamieńcie blok rysunkowy A4 na arkusz szarego papieru. Połóżcie go na niskim stole tak, by maluchy miały wygodny dostęp do całej powierzchni kartki.
  • Farby wyciśnijcie do osobnych miseczek. Pojemniki muszą być stabilne i na tyle duże, by maluchy mogły swobodnie zanurzyć w nich całe dłonie!
  • Bawcie się razem z dziećmi, zwłaszcza jeśli mają opory, by zanurzyć w farbie całe dłonie. Kiedy zobaczą pobrudzoną mamę i tatę, o wiele raźniej będzie im zacząć. A i Wy będziecie się znakomicie bawić. Gwarantujemy!
  • Nie nakazujcie, nie krytykujcie. Najlepiej skupcie się na swojej kartce, a maluchom dajcie na chwilę święty spokój.
  • Na koniec porozmawiajcie o rysunkach. Nazywajcie to, co widzicie. I nie zapomnijcie o pochwale. Może dzieci odwzajemnią się Wam tym samym ;)

 

Ufff. Tak oto wygląda wspólne malowanie palcami. Nie bylibyśmy sobą, gdyby w artykule nie pojawiło się wspomnienie chociaż jednej mobilnej aplikacji.

 

A więc: jeśli nie macie czasu/ochoty/warunków* (właściwe podkreślić), by pobawić się z maluchami prawdziwymi farbami, skorzystajcie z darmowego programu na iPhone’a i iPada – Fingerpaint Magic od firmy Meritum Soft. Na ekranie można malować nawet wszystkimi palcami na raz (nie zapomnijcie, by wcześniej wyłączyć w ustawieniach opcję – Gesty wyboru programów). Do zabawy jest wiele narzędzi, można również rysować używając akcelerometru! Gwarantujemy, że wzory zachwycą i dzieci, i rodziców. My sami bawiliśmy się aplikacją o wiele dłużej, niż planowaliśmy ;) A jeden z rysunków służy nam teraz za tapetę w iPadzie – ha!

 

 

Fingerpaint Magic
Fingerpaint Magic
Twórca: Meritum Soft d.o.o.
Cena: Bezpłatna
5

 
O autorze: Ania

Witajcie! Jestem psychologiem i psychoterapeutą. Od pewnego czasu stoję na straży rodzicielskiego spokoju: testuję i surowo oceniam gry i aplikacje, którymi bawią się Wasze dzieci. W wolnym czasie ogarnia mnie słabość do owczarków, Dextera Morgana i deski snowboardowej. Pozdrawiam!

Inne wpisy tego autora →

Newsy
W CO SIĘ BAWIĆ
Subiektywne spojrzenie na mobilne aplikacje dla dzieci. Testujemy za Was. Polecamy najlepsze.
Reklama
Partnerzy
Ortodoncja
Profesjonalna klinika stomatologiczna DENTestetica KRAKÓW posiada w swojej ofercie wiele usług leczenia i korekcji zębów, m.in. ortodoncję dla dzieci i dorosłych.

Dentysta Wieliczka
Gabinet stomatologiczny zlokalizowany w centrum Wieliczki. Szeroki zakres usług stomatologicznych.

Psychoterapeuta Kraków
Podejrzewasz, że Twoje dziecko nie radzi sobie z pewnymi aspektami życia (nieśmiałością, niskim poczuciem własnej wartości, słabymi osiągami w szkole)?. Psychoterapia może rozwiązać część tych problemów!

Psycholog Tarnów
przyjazny dzieciom psycholog i psychoterapeuta pomoże w każdych problemach wychowawczych.

Sklep Prostozkranu

Profesjonalne filtry do oczyszczania i mineralizowania wody. Do domu i biura. Systemy uzdatniania wody, odwrócona osmoza, dzbanki filtrujące.

Woda z dystrybutora

Zapewnij świeżą i smaczną wodę swoim pracownikom lub domownikom. Zaoszczędź na wodzie butelkowanej i postaw na bezbutlowy dystrybutor wody.

Sklep Weber Online - Grillsklep

Oficjalny dystrybutor sprzętow do grillowania marki Weber. Grille gazowe, elektryczne i węglowe, akcesoria do grillowania. Ponadto bogata baza przepisów na grilla.