W Co Się Bawić
Newsletter

Edulatki – Zielona Sowa i Synergy-IT w służbie edukacji najmłodszych.

8 stycznia 2013 napisany przez Ania

Aplikacja Edulatki to owoc współpracy firmy Synergy-IT i Wydawnictwa Zielona Sowa. Produkt został stworzony w oparciu o cieszącą się dużą popularnością serię edukacyjną dla najmłodszych. Czy wersja tabletowa zyska równie szerokie grono fanów?

 

Nad całością zabawy czuwa para sympatycznych dzieci-przewodników. Kasia i Michał dokładnie objaśniają graczom, na czym polegają poszczególne plansze.

Aplikacja Edulatki oferuje dzieciakom trzy formy zabawy – wszystkie związane z rozpoznawaniem literek i głosek. Maluchy mają za zadanie przyporządkować literkę do jednego z trzech przedmiotów lub, w drugiej opcji, przedmiot do jednej z trzech literek. Zadania wzbogacone są krótkimi, wesołymi animacjami. Ostatnie ćwiczenie to nauka pisania. Maluchy obserwują instrukcje i uczą się odwzorowywać kształt literek zgodnie z podpowiedziami.

Autorzy rekomendują aplikację dzieciom w wieku 4-5 lat.

 

 

Naszym zdaniem:

Aplikacja ma prostą i przejrzystą formę. Twórcy zrezygnowali z umieszczania w grze reklam i linku do App Store’a – znakomita decyzja!

Opcje zabawy są łatwo dostępne i nie wymagają od użytkowników biegłości w posługiwaniu się tabletem. Dodatkowym ułatwieniem są słowne instrukcje, których sympatycznym, dziecięcym głosem udzielają przewodnicy – Kasia i Michał. Szkoda, że raz usłyszanych komunikatów nie da się odtworzyć ponownie. Jeśli dzieci nie zrozumieją polecenia, nie będą mogły podjąć prawidłowych działań.

Chwalimy twórców za wykorzystanie w aplikacji jasnego tła. Nie od dziś wiadomo, że ten prosty zabieg ułatwia najmłodszym koncentrację na zadaniach. Z kolei zabawne, animowane przerywniki powodują, że nauka jest mniej męcząca i wolniej się nudzi. Ćwiczenia trenują słuch fonematyczny, pamięć wzrokową i sprawność manualną czyli wszystko, co przydaje się w szkolnej ławie.

Prosta i przejrzysta polska aplikacja edukacyjna!

Żałujemy, że autorzy aplikacji nie pokusili się o wzbogacenie produktu o panel rodzicielski. Jeśli decydowalibyśmy o tym, które literki mają ćwiczyć nasze maluchy, gra stałaby się o wiele bardziej użytecznym narzędziem edukacji.

Zabrakło nam też sprytnego systemu, który motywowałby dzieci do systematycznej pracy. Wszelkiego rodzaju kolekcjonowanie (naklejek, gwiazdek, zwierzątek – obojętne!) skutecznie zachęca maluchy do rozwiązywania kolejnych zadań. Drodzy autorzy – pomyślicie nad tym w kolejnej wersji Edulatków?

A jeśli już o updacie mowa – liczymy na poprawki w planszach z rysowaniem literek. Póki co, w trzeciej opcji zabawy aplikacja dość mocno szwankuje. Odtwarzanie szlaczków sprawia sporo trudności nawet nam, dorosłym (a, uprzedzając Wasze przypuszczenia, nie są z nas wcale takie fajtłapy ;). Literki trzeba rysować powoli i starannie (co chwalimy), ale tolerancja błędu jest bardzo mała. Drobny wyjazd poza linię, gwałtowny ruch ręką i cały wysiłek na marne. Całe szczęście to kwestia, którą można szybko poprawić. Czekamy!

Dobrze, że w App Storze zaczęły się wreszcie pojawiać aplikacje edukacyjne w języku polskim. Spodziewamy się utrzymania tendencji wzrostowej. Zielona Sowo, mamy nadzieję, że Edulatki to dopiero początek Waszej „mobilnej” przygody!

 

PLUSY:

  • ćwiczenie słuchu fonematycznego, koordynacji wzrokowo-ruchowej, sprawności manualnej
  • przejrzysta forma
  • prosta obsługa
  • brak linków do App Store’a
  • przyjaźni przewodnicy – Kasia i Michał

MINUSY:

  • po pewnym czasie zadania mogą stać się monotonne
  • instrukcja pojawia się tylko jeden raz, nie da się jej ponownie odtworzyć
  • brak systemu motywacyjnego
  • niedociągnięcia techniczne (w zadaniu dot. pisania literek)

 

Edulatki Litery
Edulatki Litery
Twórca: Status-C Joanna Flieger
Cena: 0.89 €
3

 
O autorze: Ania

Witajcie! Jestem psychologiem i psychoterapeutą. Od pewnego czasu stoję na straży rodzicielskiego spokoju: testuję i surowo oceniam gry i aplikacje, którymi bawią się Wasze dzieci. W wolnym czasie ogarnia mnie słabość do owczarków, Dextera Morgana i deski snowboardowej. Pozdrawiam!

Inne wpisy tego autora →

Newsy
W CO SIĘ BAWIĆ
Subiektywne spojrzenie na mobilne aplikacje dla dzieci. Testujemy za Was. Polecamy najlepsze.
Reklama
Partnerzy
Ortodoncja
Profesjonalna klinika stomatologiczna DENTestetica KRAKÓW posiada w swojej ofercie wiele usług leczenia i korekcji zębów, m.in. ortodoncję dla dzieci i dorosłych.

Dentysta Wieliczka
Gabinet stomatologiczny zlokalizowany w centrum Wieliczki. Szeroki zakres usług stomatologicznych.

Psychoterapeuta Kraków
Podejrzewasz, że Twoje dziecko nie radzi sobie z pewnymi aspektami życia (nieśmiałością, niskim poczuciem własnej wartości, słabymi osiągami w szkole)?. Psychoterapia może rozwiązać część tych problemów!

Psycholog Tarnów
przyjazny dzieciom psycholog i psychoterapeuta pomoże w każdych problemach wychowawczych.

Sklep Prostozkranu

Profesjonalne filtry do oczyszczania i mineralizowania wody. Do domu i biura. Systemy uzdatniania wody, odwrócona osmoza, dzbanki filtrujące.

Woda z dystrybutora

Zapewnij świeżą i smaczną wodę swoim pracownikom lub domownikom. Zaoszczędź na wodzie butelkowanej i postaw na bezbutlowy dystrybutor wody.

Sklep Weber Online - Grillsklep

Oficjalny dystrybutor sprzętow do grillowania marki Weber. Grille gazowe, elektryczne i węglowe, akcesoria do grillowania. Ponadto bogata baza przepisów na grilla.