W Co Się Bawić
Newsletter

Matematyka w działaniu czyli WSiP na iOSa i Androida.

7 października 2013 napisany przez Ania

Matematyka w działaniu. Tropiciele.

cena iOS: bezpłatna, pełna wersja 2,99$
cena Android: bezpłatna, pełna wersja 9,90zł
wiek: 5-6, 7+
kategoria: edukacja
język: polski
www WSiP

wersja na iOSa (iPhone, iPod touch, iPad)
wersja na Androida

 

Na początek pytanie: jak będą wyglądały polskie szkoły przyszłości? Czy technologia mobilna przedrze się przez stare mury i zastąpi tony ciężkich podręczników jednym zgrabnym tabletem? I jeśli tak, to kiedy to się stanie? Za kilka, kilkanaście lat?

Pierwsze próby już są. Podobno, w niektórych szkołach dzieciaki uczą się z interaktywnych podręczników. Coraz częściej produkowane są również aplikacje edukacyjne. Za przykład niech nam dziś posłuży aplikacja Wydawnictwa Szkolnego i Pedagogicznego – Matematyka w działaniu. Tropiciele. Możecie ściągnąć ją z App Store’a i Google Play’a w darmowej wersji testowej (20 ćwiczeń).  Pozostałe zadania dostępne są do kupienia wewnątrz aplikacji.

Warto wspomnieć, iż autorami zadań są współtwórcy podręczników WSiP „Tropiciele” – najczęściej nagradzanego cyklu książek do edukacji wczesnoszkolnej.

 

 

Na czym polega?

Apka jest idealnym przykładem nauki przez zabawę. Niby trzeba tylko poprzestawiać widoczne na ekranie, kolorowe elementy, ale jednocześnie chłonie się sporą dawkę matematycznej wiedzy. Zresztą, pozwólmy wypowiedzieć się autorom:

„Nowa aplikacja edukacyjna WSiP to 80 ćwiczeń ułatwiających poznanie prostych zasad matematyki, rozwijających umiejętność logicznego myślenia oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Dziecko poznaje liczby od 0 do 10 oraz podstawowe figury. Uczy się też dodawać, odejmować oraz rozpoznawać kolory. Nagrodą za rozwiązanie każdych 5 zadań są instrumenty muzyczne i dźwięki, z których dzieci mogą układać własne melodie w „Pokoju muzycznym”. Całość uzupełnia „Pokój zabaw”, w którym dzieci bawią się figurami jak klockami, a także wirtualne  „Liczydło”.”

Gracze mogą wybierać spośród czterech typów ćwiczeń – każde o rosnącym stopniu trudności:

  • porządkowanie
  • dodawanie
  • odejmowanie
  • przekształcanie

Zadania poprzedza odczytywana przez lektora (jak również zapisana i zwizualizowana!) instrukcja w języku polskim.

 

 

Moim zdaniem:

Już przy pierwszym uruchomieniu apki zwróciłam uwagę na grafikę: białe tło, kilka kolorów i proste ilustracje – znakomite warunki do nauki. To tak, jakby rozpoczynać czytanie podręcznika z uporządkowanym biurkiem – nic nie rozprasza, łatwiej skupić się na zadaniu. O oprawę graficzną i rozwiązania interaktywne zadbali polscy twórcy ze studia Kiooik. Poznaliście ich przy okazji aplikacji dla najmłodszych -  Memollow.

W kwestii obsługi aplikacji również nie mogę powiedzieć złego słowa. Autorzy stworzyli bezpieczną grę (bez reklam, linków), po której porusza się intuicyjnie. Wybór opcji ułatwiają widoczne na ekranie ikonki.

Do zabawy z aplikacją, umiejętność czytania wcale nie jest potrzebna!

Aplikacja spełnia funkcję edukacyjną: uczy podstaw matematyki, a jednocześnie poprawia koordynację wzrokowo-ruchową. Szkoda, że zadania nie są bardziej różnorodne. Przestawianie klocków nie należy do czynności szczególnie porywających i niestety, dość szybko się nudzi.

Pomimo powyższej uwagi, z wielką radością przyznaję aplikacji odznaczenie W TO SIĘ BAWIĆ. WSiP nie zawiodło moich oczekiwań. Oby więcej takich polskich gier edukacyjnych!
O autorze: Ania

Witajcie! Jestem psychologiem i psychoterapeutą. Od pewnego czasu stoję na straży rodzicielskiego spokoju: testuję i surowo oceniam gry i aplikacje, którymi bawią się Wasze dzieci. W wolnym czasie ogarnia mnie słabość do owczarków, Dextera Morgana i deski snowboardowej. Pozdrawiam!

Inne wpisy tego autora →

Newsy
W CO SIĘ BAWIĆ
Subiektywne spojrzenie na mobilne aplikacje dla dzieci. Testujemy za Was. Polecamy najlepsze.
Reklama
Partnerzy
Ortodoncja
Profesjonalna klinika stomatologiczna DENTestetica KRAKÓW posiada w swojej ofercie wiele usług leczenia i korekcji zębów, m.in. ortodoncję dla dzieci i dorosłych.

Dentysta Wieliczka
Gabinet stomatologiczny zlokalizowany w centrum Wieliczki. Szeroki zakres usług stomatologicznych.

Psychoterapeuta Kraków
Podejrzewasz, że Twoje dziecko nie radzi sobie z pewnymi aspektami życia (nieśmiałością, niskim poczuciem własnej wartości, słabymi osiągami w szkole)?. Psychoterapia może rozwiązać część tych problemów!

Psycholog Tarnów
przyjazny dzieciom psycholog i psychoterapeuta pomoże w każdych problemach wychowawczych.

Sklep Prostozkranu

Profesjonalne filtry do oczyszczania i mineralizowania wody. Do domu i biura. Systemy uzdatniania wody, odwrócona osmoza, dzbanki filtrujące.

Woda z dystrybutora

Zapewnij świeżą i smaczną wodę swoim pracownikom lub domownikom. Zaoszczędź na wodzie butelkowanej i postaw na bezbutlowy dystrybutor wody.

Sklep Weber Online - Grillsklep

Oficjalny dystrybutor sprzętow do grillowania marki Weber. Grille gazowe, elektryczne i węglowe, akcesoria do grillowania. Ponadto bogata baza przepisów na grilla.