W Co Się Bawić
Newsletter

Rita the Lizard – ilustracje ogrzane w hiszpańskim słońcu.

10 stycznia 2013 napisany przez Ania

Interaktywna opowieść autorstwa hiszpańskiej ilustratorki i pisarki Irene Blasco Grau.

 

Bohaterem historii jest niezidentyfikowany obiekt zwierzęcy o imieniu Rita. Niezidentyfikowany, bo sam się do odpowiedniego gatunku zaklasyfikować nie potrafi. Zdaje się, że powinien być kameleonem – podobnie jak jego wujek William, ale jak się przekonacie, zwierzę ma coraz większe wątpliwości, co do prawdziwości swoich przekonań.

W skład aplikacji wchodzi 14 interaktywnych plansz. Historię można odtwarzać w dwóch trybach: I read and playRead it to me. Autorzy zadbali również o kilka wersji językowych: angielską, hiszpańską i chińską. Sądząc po obecności „wyblakłej” ikonki z flagą niemiecką, kolejna opcja właśnie się szykuje.

 

 

Naszym zdaniem:

Do tego, by zainstalować aplikację na tabletach, zmobilizowały nas niepospolite ilustracje autorstwa hiszpańskiej artystki – Ireny Blasco Grau. Szperając po App Storze natrafiliśmy na screeny z książeczki. Uchyliły przed nami zaledwie rąbka tajemnicy. Zapragnęliśmy zobaczyć więcej. No i potem już wszystko potoczyło się błyskawicznie. Z naszego konta wyfrunęły 3 dolary i po kilku minutach oczekiwania mogliśmy wreszcie zasiąść do zabawy… tfu… testowania ;) Na ilustracjach nie zawiedliśmy się w najmniejszym stopniu. Są dopracowane, wyrafinowane, a zastosowane barwy tchną w czytelników spiekotą andaluzyjskiego słońca (no, czy rezygnując z patosu, miło się kojarzą ;)

Ponad 250 elementów interaktywnych.

Aplikacja jest pełna elementów interaktywnych. W sumie znajdziecie ich ponad 250. Są uruchamiane na różne sposoby – trzeba naciskać, stukać, przesuwać. Choć akurat tu musimy się trochę przyczepić. Obsługa książeczki bywa nieintuicyjna. Przy niektórych elementach inny typ interakcji byłby bardziej uzasadniony (podamy przykład: nasze dzieciaki chcąc odsłonić kameleona starały się przesunąć liście, podczas gdy aplikacja wymagała od maluchów stuknięcia palcem). Zabrakło nam też możliwości przewracania stron ruchem palców po ekranie (choć może to z kolei utrudniałoby korzystanie z elementów interaktywnych, jak sądzicie?).
Dobrze sprawdzają się za to cyferki, informujące o tym, ile nieodkrytych elementów pozostało na planszy. Gwarantujemy, że Wasze dzieciaki nie spoczną, póki nie odnajdą ich wszystkich (pod warunkiem, że potrafią już rozpoznawać liczby).

Aplikacja oferuje wiele opcji – to świetnie, ale może dałoby się odrobinę uprościć nawigację? Ikonek jest sporo i są małych rozmiarów. Nie każdy maluch opanuje ich obsługę na satysfakcjonującym poziomie.
Cieszymy się, że twórcy zadbali o dwa tryby odtwarzania książeczki. Niestety, z wyborem odpowiedniej opcji poradzi sobie tylko ten użytkownik, który potrafi czytać. Może na przyszłość warto pomyśleć o zastąpieniu liter rysunkami?

Doceniamy fakt, iż książeczka ma kilka wersji językowych, ale najbardziej ucieszyła nas możliwość nagrywania w aplikacji własnych głosów. Ładnie ilustrowanych aplikacji w języku polskim jest jak na lekarstwo, więc musimy sobie jakoś radzić. Polecamy przygotowanie z maluchami własnych dubbingów – dzięki temu potrenują wymowę, a już na pewno będą świetnie się bawić. I może w przyszłości zostaną redaktorami radiowymi (o ile, kiedy dorosną, takowy zawód będzie jeszcze istnieć).

Kilka słów podsumowania. Tę smaczną aplikację można przyprawić szczyptą wygody i przejrzystości obsługi. Po drobnych poprawkach będzie smakować naprawdę wybornie.

 

 

PLUSY:

 • niebanalne ilustracje
 • wiele elementów interaktywnych do odkrycia
 • różne sposoby uruchamiania elementów interaktywnych
 • bogactwo dźwięków
 • podświetlane napisy
 • menu pozwalające na szybki wybór strony
 • kilka wersji językowych
 • możliwość nagrania swojej wersji
 • brak reklam i linku do App Store’a

MINUSY:

 • skomplikowana nawigacja
 • obsługa niektórych elementów interaktywnych jest nieintuicyjna
 • drobne ikonki

 

Rita The Lizard
Rita The Lizard
Twórca: Alberto Morales Ajubel
Cena: 8.99 €O autorze: Ania

Witajcie! Jestem psychologiem i psychoterapeutą. Od pewnego czasu stoję na straży rodzicielskiego spokoju: testuję i surowo oceniam gry i aplikacje, którymi bawią się Wasze dzieci. W wolnym czasie ogarnia mnie słabość do owczarków, Dextera Morgana i deski snowboardowej. Pozdrawiam!

Inne wpisy tego autora →

Newsy
W CO SIĘ BAWIĆ
Subiektywne spojrzenie na mobilne aplikacje dla dzieci. Testujemy za Was. Polecamy najlepsze.
Reklama
Partnerzy
Ortodoncja
Profesjonalna klinika stomatologiczna DENTestetica KRAKÓW posiada w swojej ofercie wiele usług leczenia i korekcji zębów, m.in. ortodoncję dla dzieci i dorosłych.

Dentysta Wieliczka
Gabinet stomatologiczny zlokalizowany w centrum Wieliczki. Szeroki zakres usług stomatologicznych.

Psychoterapeuta Kraków
Podejrzewasz, że Twoje dziecko nie radzi sobie z pewnymi aspektami życia (nieśmiałością, niskim poczuciem własnej wartości, słabymi osiągami w szkole)?. Psychoterapia może rozwiązać część tych problemów!

Psycholog Tarnów
przyjazny dzieciom psycholog i psychoterapeuta pomoże w każdych problemach wychowawczych.

Sklep Prostozkranu

Profesjonalne filtry do oczyszczania i mineralizowania wody. Do domu i biura. Systemy uzdatniania wody, odwrócona osmoza, dzbanki filtrujące.

Woda z dystrybutora

Zapewnij świeżą i smaczną wodę swoim pracownikom lub domownikom. Zaoszczędź na wodzie butelkowanej i postaw na bezbutlowy dystrybutor wody.

Sklep Weber Online - Grillsklep

Oficjalny dystrybutor sprzętow do grillowania marki Weber. Grille gazowe, elektryczne i węglowe, akcesoria do grillowania. Ponadto bogata baza przepisów na grilla.